НАС ВИЖИВАЮТЬ З РИНКУ, А МИ ХОЧЕМО ГОСПОДАРЮВАТИ ТУТ!

Фото-Диканька

 

У Диканьці відбулася звітно- виборна конференція районної асоціації фермерів, на якій бурхливо обговорювали сьогодення українського фермера.

Учасники зібрання заслухали звіт голови Асоціації Олександра Гавриленка. Багато викликів нині перед фермером, наголосив голова. «Блокування податкових, неконкурентні умови поряд з великими трейдерами, цінова політика на добрива і посівні матеріали, нестабільні закупівельні ціни на вирощену продукцію – це тільки частина проблем, з якими опиняється фермер сам на сам. Аби полегшити життя, треба об’єднуватися, – сказав Олександр Гавриленко, – адже всі пам’ятають, як дружно допомагали при пожежі Петру Кабаку (СФГ «Кабак»), як гуртом відбивали рейдерські атаки в господарстві Олексія Говтвяниці з СФГ «Світанок». Тож, поки держава залишається осторонь проблем фермера, маємо самі відстоювати свої права!».

«Я – за ринок землі, – включився в обговорення фермер Василь Звягольський (ФГ «Звягольське»), – але нас просто виживають з того ринку! Нас примушують йти в тінь. Приміром, перекупники пропонують придбати наш товар прямо з поля. За гроші, але без відповідних документів. І ми змушені приставати на їхні умови, бо нам потрібні кошти. А якщо «по білому» це робиш- отримуєш блокування податкових накладних!».

«Закон про землю декларує право продавати 100 га в одні руки, а я ось за 30 років роботи сотні гектарів не викуплю!- обурювався господар ФГ «Корід» Василь Дзябко. Бо, що заробив, те й віддав. Так для кого цей закон?! Для землетрейдерів! А нас, дрібних сільгоспвиробників, знищує!».

«Розорюються пасовища – ніде худобу випасати. Натомість луки не викошуються! І ще така ситуація: ландшафтний парк організовувався у 90-ті роки, а нині 95 відсотків його території – це фермерські господарства. Тож, виходить, території набирають за рахунок фермерських земель?» - зауважував керівник СФГ «Світанок» Олексій Говтвяниця.

«Маю проблеми з присвоєнням кадастрового номера, без цього не можу по належному оформити землю, – розповідав фермер Тарас Ткаченко (СФГ «Промінь»), – місцеві депутати, на мою думку, зволікають з дозволом. А я тим часом побоююся рейдерських атак…».

Себе треба відстоювати!- відповідав на виступ Ткаченка фермер зі стажем – господар СФГ «Лан» Микола Кривич, додаючи і свою порцію питань, які наразі вирішувати треба спільно. Відтак запропонував винести питання ПДВ на розгляд обласної конференції, а далі донести думку фермерів до урядовців.

«Багато у нас законів, та ніхто не хоче виконувати! – така думка була у Павла Трояна з СФГ «Трояни». Сьогодні дадуть землю – завтра заберуть… Моя порада: якомога швидше оформлювати землі постійного користування у спадщину – хоч якась гарантія буде, що «лапу не накладуть» на ласий шматок! А ще: об’єднуватися треба на місцях, спільно захищати тих, хто трудиться на своїй землі. Скільки вже полишило  батьківщину у пошуках щастя за кордоном?!  Господар має жити тут, а не на заробітках на чужині!».

«Тут треба змінювати всю систему, свій світогляд. А не так: хто в луг, хто в плуг! – підсумував обговорення голова асоціації Олександр Гавриленко. Тож політику «моя хата скраю» треба завершувати. Гуртуймося! Спілкуймося! Хто це зрозумів, той і виживе!».

Напрацювання голови фермери оцінили: в районі вже налагоджена інтернет комунікація, жодна ініціатива в області чи резонансна подія в державі не залишається поза увагою асоціації. Шкода лише, усвідомлення жити у спільноті зрозуміли десяток фермерів, а їх на Диканщині понад 50.

Саме користь й необхідність жити в кооперації довів до учасників конференції в Диканьці знавець кооперативного руху, професор Полтавського аграрного університету Андрій Пантелеймоненко.

Про права і захист говорив консультант обласної Асоціації юрист  Олег Оборужний.

Свою точку зору на проблеми і перспективи фермерства висловив голова Полтавської обласної Асоціації фермерів і приватних землевласників імені Героя України Віктора Чміленка фермер з тридцятирічним стажем Василь Бурлака. Він, зокрема, навів приклади господарювання в інших областях та за кордоном. «Нещодавно на Одещині побачив, як треба просувати нові види господарювання у фермерстві, – відзначив В. Бурлака. Будемо прагнути, аби члени нашої Асоціації мали змогу поділитися досвідом з іншими фермерами України, або самим щось цікаве дістати від інших… Але я бачив також, в яких жахливих умовах працюють фермери, що постраждали від стихій, або ті, хто залишився на територіях, позначених військовими діями на Сході. Але ж люди виживають! Боряться!… А поки ми з вами чекатимемо, коли держава оцінить по належному працю фермера, і як, скажімо, у Польщі по 200 евро на гектар дотацій нам надасть, треба самим відстоювати себе! Об’єднуватися треба, аби нас почули!».

Кандидатуру голови обласної Асоціації Василя Бурлаки учасники конференції висунули на обрання на наступний термін. А бути головою районної асоціації одностайно довірили знову Олександру Гавриленку. Як відзначив молодий фермер Володимир Макаревич, у такого керівника є чому повчитися!

Обрали також і 10 делегатів на обласну конференцію Полтавської обласної Асоціації, що відбудеться на початку лютого наступного року.

 

Світлана Піскова, Полтава.