ФЕРМЕРАМ ВАРТО ПЕРЕБОРОТИ НЕДОВІРУ І ПОВЕРНУТИСЯ ДО СТВОРЕННЯ КООПЕРАТИВІВ

 

Наскрізною темою на звітно-виборній конференції громадської організації «Глобинська асоціація фермерів і приватних землевласників», що відбулася 24 листопада, звучала думка про необхідність фермерам об’єднуватися для подолання спільних проблем. Цьому мають сприяти кооперативи.

Кооперация-web 2

– Так склалося, що я в 1999 році очолював асоціацію фермерів Полтавської області. Пройшло багато часу, але частина проблем залишилася невирішеною донині, – сказав професор Полтавського аграрного університету Андрій Олексійович Пантелеймоненко. – На жаль, нині в залі сидить менше молоді. Розумію, що активно агітувати за створення кооперативу немає сенсу. Хочу лише поділитися своїми міркуваннями, передати досвід, почерпнутий у Франції, Німеччині, Україні, де успішно діють кооперативи. Переконаний, що варто спробувати. Василь Михайлович у цьому мене переконав. Свого часу я був твердо переконаний, що кооперативи необхідно створювати на місцях. Зараз же вивчаю ситуацію, чи може бути створений кооператив на обласному рівні. Може. Маю своє бачення, викладу основні напрями, за якими він може працювати. Далі разом за вашими пропозиціями збільшимо перелік послуг. Буде виставлено на ознайомлення статут кооперативу. Думаю, логічно головний офіс відкрити в Полтаві. Основним мірилом ефективної діяльності буде якість послуг. Їхня вартість буде нижчою, ніж ринкова (надаватиметься за собівартістю). Це особливість ціноутворення кооперативу. Відчують люди вигоду – збільшиться кількість членів кооперативу.

– Васильович був у нас першим засновником кооперації, – киває на свого сусіда в залі голова СФГ «Граніт» Михайло Миколайович Лопушенко, який долучився до обговорення питання. – Хто бував за кордоном, бачив, як діють кооперативи, зокрема молочна переробка. Це потрібна справа, за нею наше майбутнє. Тільки не знаю, наскільки це буде нині реально втілити в життя. Заважає наша ментальність: недовіра до влади й один до одного. Та все ж кооператив, може, і вирішив би основну проблему фермерів – збереження і реалізацію продукції.

Голова СФГ «Альтарес» Сергій Васильович Демченко включився в дискусію, бо має свою думку щодо порушеного питання: «Кооператив – це не приміщення, не завод, це в першу чергу люди. Я прочитав діюче законодавство щодо кооперативного руху і скажу, що не дуже ним задоволений. Ніяк не зрозумію, для чого розділено на кооперацію з метою отримання прибутку і без такої мети. Чому обмежувати фермерів у отриманні прибутків? Далі – питання ліквідації кооперативу. Чому він може реорганізуватися тільки в обслуговуючий? Тому доки не вивчимо все, не понабиваємо лоби, нічого не вийде. Але кооператив потрібен. Фермери повинні знати, що ніхто нам не допоможе, крім нас самих. Найефективнішим напрямком, на мою думку, є переробка».

Як нерідко буває на подібних зібраннях, обговорення продовжилося ще й після закінчення конференції. Та головне, відчувалося, що глобинців зацікавило питання про створення кооперативу. І це вже обнадіює.

Любов Приймак. Полтава