НА ПРОБЛЕМІ ФЕРМЕРІВ ОДЕЩИНИ ДЕРЖПОСАДОВЦІ «ПРОПІАРИЛИСЯ», А РЕАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ ГОСПОДАРСТВА ЧЕКАЮТЬ І ПОНИНІ!

 

Господарства півдня України закінчують збирання врожаю ранніх зернових  - якщо 2,5 – 3,0 центнери з гектару ячменю можливо назвати врожаєм!

 неурожайное-поле-земледелия-120137687

І це мова про центральні райони Одеської області.

Голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Одещини Володимир Варбанець повідомив, що в його господарстві, яке знаходиться в Іванівському районі, при врожайності 2,5 ц/га ячменю розрахуватися зі своїми пайщикам, як у минулі роки, він не має змоги. Домовилися, що цього року видаватимуть по одній тоні зерна на пай, замість минулорічних 3-х тон, а в майбутньому компенсують цю різницю.

А ще Володимир Васильович додав, що декілька років тому африканська чума підкосила його господарство, змушений був вирізати все поголів’я, а нині він мріє зберегти хоча б маточне поголів’я – більшої кількості прогодувати він не зможе.

В більшості ж господарств області ситуація ще гірша. На півдні кукурудза та ячмінь, яке на весні пересіювали замість загиблих озимих, вигоріли повністю, просо – в переважній більшості пустоцвітні мітли.

Весною ми били на сполох та просили державних мужів втрутитися в вирішення проблеми загибелі озимих посівів фермерів південних областей – за всю осінь, зиму та весну жодної краплі опадів на поля не впало! Вигоріло все що було кинуте в сухий степовий грунт!

Обіцяли багато: сам міністр Петрашко зі своїм заступником Тарасом Висоцьким разів п’ять на поля місцевих господарств виїздили. Наради на місцях проводили. Обіцяли по 5000 гривень за гектар загиблих посіві відшкодувати.

Повірили фермери, побігли довідки збирати, комісії створювати, свій час та кошти, у кого ще залишилися, витрачати. За довідку з метрологічної служби – 700 грн., за довідку з ТПП – 4 200 грн., а ще зі статистики …

І що ви думаєте? Щось отримали?

Окрім обіцянок – жодної копійки, жодне господарство!

А вже потрібно готуватися до наступної посівної. Та це, нажаль, чекає лише тих, хто «виживе», не збанкрутує …

Та наші фермери вже звикли, що держава лише «доїть» сільгоспвиробників, оббирає їх до нитки і сподіваються лише на себе та на своїх побратимів.

Ми вже писали, про те що весною голови Київської АФЗ Олександр Чубук та Полтавської Василь Бурлака організували збір посівного матеріалу для одеських фермерів, а трохи пізніше голова Луганської Асоціації Сергій Ковальов надав фінансову допомогу для проведення посівних робіт постраждалим.

Нині така робота продовжується і ми знаємо, що Іван Юхимович Андрійчук з Кіровоградщини планує передати одеситам 10 тон посівного насіння пшениці, те ж саме пообіцяв зробити і Анатолій Довгань з Запоріжжя.

Та цього замало – потрібна більш масштабна допомога – постраждалих фермерів на Одещині, та й в інших південних областях, багато, без сторонньої допомоги самі вони з примхами природи не впораються.

Для організації підтримки необхідно телефонувати голові Одеської АФЗ Варбанцю Володимиру Васильовичу – 097 – 441 – 20 – 85.

І на закінчення. Про обіцяну, знову ж державними чиновниками, компенсацію за страхові платежі при страхуванні посівів. Зрозумійте, якщо людям немає за що купити посівний матеріал та дизельку для трактора – невже ви думаєте, що вони знайдуть кошти для страхування майбутнього врожаю? Врахуйте це в своїх обіцянках.

 

Михайло Данкевич,

головний редактор газети

«Вісник Фермер України»