КОМПЕНСАЦІЯ ЗА ВІТЧИЗНЯНУ ТЕХНІКУ ДЛЯ ФЕРМЕРІВ: 25 ЧИ 40% ???

images-(2)

 В зв’язку з неможливістю отримати чіткої відповіді у працівників (фахівцями язик не повертається назвати) МЕРТСГ (нашого нині профільного міністерства) стосовно того чи є все ж таки для фермерів відшкодування додатково 15 % за придбану вітчизняну техніку в 2020 році ми вирішили своїми силами та силами фахівців Укрдержфонду розібратися в цій проблемі.

Маємо наступне.

Згідно Постанови КМУ від 7 лютого 2018 р. № 106, з усіма змінами, в т.ч. і № 447 від 03.06.2020Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств”  15 % для фермерів повинні бути:

„ …10. Часткова компенсація вартості придбаної сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва (далі – техніка та обладнання) надається фермерським господарствам на безповоротній основі у розмірі 40 відсотків вартості придбаної техніки та обладнання без урахування податку на додану вартість, зазначеної в акті приймання-передачі та інших документах, що підтверджують оплату через уповноважений банк згідно з Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2017 р. № 130 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 24, ст. 671).

{Абзац перший пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 126 від 30.01.2019, № 954 від 15.11.2019}

При цьому компенсація вартості техніки та обладнання надається за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою КПКВК 1201150 “Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників”, у розмірі 25 відсотків вартості за напрямом “Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва”, а у розмірі 15 відсотків вартості – за напрямом “Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств”.

{Абзац другий пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 954 від 15.11.2019; в редакції Постанови КМ № 447 від 03.06.2020}.

Але є одна проблема. Коштів на це у Державному бюджеті України законодавець НЕ ПЕРЕДБАЧИВ. І тому ми чуємо від держслужбовців що для фермерів, які придбали вітчизняну техніку в 2020 році додаткової компенсації 15 % не буде.

 

Але я з цього приводу маю власну думку.

По перше, є Постанова, в якій чітко записано „ …Часткова компенсація вартості придбаної сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва (далі – техніка та обладнання) надається фермерським господарствам на безповоротній основі у розмірі 40 відсотків вартості придбаної техніки та обладнання ….”.

Те що гроші не передбачені – то вже інше питання. В минулому році також багато господарств компенсації не отримали – отримують у цьому році. То імовірно, що ситуація може повторитися.

Також можуть з’явитися гроші ще й в цьому році. Зміни до Бюджету можуть прийняти.

То ж господарствам, які уже придбали техніку я б радив подати документи в любому випадку. Краще витратити певний час і мати шанс на отримання додаткових 15 % вартості техніки та обладнання. Іншим, хто ще планує робити покупки – на це дуже сильно не розраховувати.

 

Звичайно, працівники банківських установ, куди будуть подаватися документи, будуть вас футболити хто як може. Але то не їх справа вирішувати чи давати вам відшкодування. Їх справа прийняти документи згідно 106 Постанови, а приймати рішення буде МЕРТСГ.

 

Є ще один спосіб отримати відшкодування – через суд. Мороки багато, але в принципі можливо.

 

Михайло Данкевич.

Головний редактор газети

„Вісник Фермер України”