ЛИШЕ ЗА ПРЕМ’ЄРСТВА ЮЛІЇ ТИМОШЕНКО МИ МАЛИ СПРАВЖНЮ ПІДТРИМКУ ТА РОЗВИТОК СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ КООПЕРАЦІЇ

 

Вийшов з друку черговий номер газети „Вісник Фермер України” в якому народний депутат України Вадим Івченко коментує щойно прийнятий закон про кооперацію.

 

 зображення_viber_2020-07-22

Вадим Івченко, заступник голови партії “Батьківщина”, член Комітету з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради України.

 

Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому  закон «Про сільськогосподарську кооперацію», який мав би допомогти впорядкувати ключові питання створення та діяльності сільськогосподарських кооперативів в Україні.

Ви будете здивовані, але Закон України № 0856 “Про сільськогосподарську кооперацію”, прийнятий 21 липня 2020 року не про кооперацію. Закон № 0856  перетворює кооперативи в такі собі акціонерні товариства, навіть з виплатами дивідендів. В тексті законопроекту зникла родова ознака кооперативу — пайовий капітал. Тепер замість паїв є частка у статутному капіталі, замість пайового фонду – статутний капітал.  То чим тепер кооператив буде відрізнятися від будь якого іншого господарського товариства? А нічим! Немає паю – нема кооперативу! То чи може цей законопроект мати назву «Про сільськогосподарську кооперацію»? Ні, не може.

Можливими негативними наслідками цього законопроекту може бути прикриття фіктивних трудових відносин кооперативними, порушення прав працівників на зарплату, пенсію, створення умов для неефективного використання бюджетних коштів. Про це  неодноразово говорили експерти з кооперації.

Оскільки щойно прийнятий законопроект, а тепер вже закон, не знайшов підтримки не тільки серед профільних асоціації, зокрема Асоціації фермерів та приватних землевласників України, Союзу учасників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативі України, не тільки серед провідних наукових установ, а й у профільного міністерства, то я пропонував його відхилити як такий, що суперечить кооперативному духу, кооперативним принципам, здоровому глузду  та містить ознаки неконституційного правового акту.

На жаль мого голосу не було почуто депутатами в сесійній залі. За ухвалення закону № 0856 проголосували 238 народних депутатів.

На мою думку законодавство про сільськогосподарську кооперацію потрібно удосконалювати. Треба усувати колізії та правові ляпи, яких ще вистачає, формувати дієві інститути й інституції на підтримку кооперативного руху. В минулому скликанні ряд депутатів підгодували і зареєстрували подібний законопроект. На жаль, лобісти великого бізнесу у попередньому скликанні були сильнішими і цей законопроект не був підтриманий. На жаль, ця традиція поки що продовжується.