ЧИ СТИМУЛЮЄ 40% КОМПЕНСАЦІЯ ФЕРМЕРІВ КУПЛЯТИ ВІТЧИЗНЯНУ ТЕХНІКУ ТА ОБЛАДНАННЯ

 

У 2020 році, незважаючи на додаткові витрати на боротьбу з корона вірусом та подолання наслідків запровадження карантину, Урядом задекларовано збереження державної підтримки АПК на попередньому рівні. Це підтвердив і парламент на своєму позачерговому засіданні 13 квітня 2020 року.

Так, на підтримку шляхом здешевлення кредитів закладено суму у розмірі 1,2 млрд грн.

1 млрд грн залишився на компенсацію по закупівлі техніки та обладнання вітчизняного виробництва та 400 млн. грн. заплановано спрямувати на програму розвитку фермерства та кооперативів.

Як і в минулі роки фермери, як і решта сільгоспвиробників, при купівлі вітчизняної техніки та обладнання, які входять в «ПЕРЕЛІКУ ВІТЧИЗНЯНИХ ПІДПРИЄМСТВ, ВАРТІСТЬ ТЕХНІКИ ТА ОБЛАДНАННЯ ЯКИХ ЧАСТКОВО КОМПЕНСУЄТЬСЯ ЗА РАХУНОК КОШТІВ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ В 2020 РОЦІ» зможуть отримати компенсацію з Державного бюджету у розмірі 25 %, окрім того, лише фермери зможуть користатися додатковою програмою державної підтримки – отримати компенсацією 15% вартості с/г техніки та обладнання вітчизняного виробництва за бюджетною програмою — 121100 «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств». Тобто у 2020 році розмір компенсації для фермерських господарств буде становити 40% (25% + 15%)).

Від редакції: інформацію про 15% для фермерів ми отримали у фахівців Укрдержфонду підтримки фермерських господарств, а Ахіджанов Баграт – директор господарсько-фінансового департаменту Мінагрополітки повідомив, що цих 15 % в 2020 році не буде. Чекаємо Порядків ….

 

Та на жаль, все це лише розмови: ні коштів, а ні Порядків отримання цих компенсацій ми поки що не бачимо. А на календарі вже перша декада травня закінчується.

А як говорить попередній досвід використання бюджетних коштів по цих програмах в 2018 – 2019 роках, коли ми мали Концепцію розвитку фермерських господарств та сільськогосподарських кооперативів, заступника міністра який опікувався цим напрямком, значну роботу регіональних департаментів АПР – результат був, м’яко кажучи, не задовільний.

Причина цього була в першу чергу у самій системі отримання відшкодування: ти спочатку купи, що тобі необхідно за свої (чи кредитні) кошти, збери всі необхідні документи, відішли їх через акредитований банк до МінАП, і лише потім отримаєш, а може і не отримаєш, компенсацію.

Не останню роль в низькій схильності фермерів до цієї програми відігравала і низька поінформованість фермерського загалу, та селян в цілому, про напрямки, умови та шляхи реалізації державних програм підтримки.

Значна частина сільгоспвиробників не лише не знала, яку техніку та обладнання можливо придбати та отримати за неї відшкодування з Держбюджету, а й взагалі не була поінформована про таку можливість. Та ж частина, яка дізнавалася про ці програми не могла знайти виробника необхідної продукції, його координати, реквізити, телефони і т. п. (на сайті Мінекономіки присутні лише перелік підприємств, їх код та назва продукції з ціною).

То ж враховуючи нинішню ситуацію, коли профільного міністерства ми не маємо, регіональних заходів чекати не приходиться, як до речі і аграрних виставок, як обласного, так і всеукраїнського рівня (виходячи з заяв високо посадовців сподіватися на проведення виставок «АГРО», «АГРОЕХПО» та й «Сорочинського ярмарку» не варто) чекати кращої ситуації вкрай тяжко.

Вітчизняним підприємствам необхідно переглянути підхід до своєї маркетингової політики, змінити стиль роботи та максимально використати преференції надані Державою. Зусилля на розвиток вітчизняного сільськогосподарського машинобудування повинно бути дорогою з двостороннім рухом. А поки що ми бачимо лише певні рухи з боку держави. А під лежачий камінь вода не тече …

 

Михайло Данкевич,

ВФУ

images-(2)