ВЕКТОР ПІДТРИМКИ СІЛЬГОСПТОВАРОВИРОБНИКІВ ПОТРІБНО ЗМІНЮВАТИ

комитет-стор-5-веб

9 жовтня відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики на якому було здійснено спробу оцінка ефективності бюджетної підтримки сільгосптоваровиробників у 2019 році та перспективи впровадження нових механізмів підтримки у 2020 році.

З метою вдосконалення механізму державної підтримки сільгосптоваровиробників, зокрема малих та середніх фермерських господарств та кооперативів, народний депутат від фракції «Батьківщина» Вадим Івченко запропонував членам Комітету підтримати розроблений ним ефективний механізм розподілу бюджетних коштів.

«Після відміни спеціального режиму оподаткування, аграріям було запропоновано та внесено в Бюджетний кодекс норму, що мінімальний розмір держпітримки не може бути меншим ніж 1% ВВП. Натомість у бюджеті на 2020 рік сільгосптоваровиробники взагалі не побачили жодної копійки виділеної для підтримки, лише 4,4 млрд. грн. на компенсацію кредитної ставки на купівлю землі, тоді як сумарно 1% аграрного ВВП дорівнює 8,4 млрд. гривень» – сказав Івченко.

Саме для того, аби терміново виправити ситуацію, В. Івченко подав пропозиції до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» в яких, зокрема, значна сума виділяється на підтримку розвитку фермерських господарств. «Пропоную змінити схему розподілу бюджетних коштів і суму у 4,4 млрд. гривень зменшити до 1,0 млрд. гривень. А вивільнені кошти направити саме на підтримку фермерських господарств:

- 800,0 млн. грн. на фінансову підтримку розвитку фермерських господарств, зокрема на розвиток сільгоспкооперативів, дорадництво, здешевлення кредитів, компенсацію вартості придбаної сільгосптехніки, компенсацію вартості насіння;

- 300,0 млн. грн. на часткове відшкодування вартості будівництва теплиць, садівництво, овочівництво;

- 1 млрд. грн. на державну підтримку галузі тваринництва. І це тільки найвагоміші цифри” – наголосив депутат».

Він окремо зупинився на тому, що особливої уваги потребують питання зрошення: «Україна щороку втрачає близько 1,5 млрд. доларів США валютної виручки через низький рівень розвитку систем зрошення орних земель. Тому пропоную виділити суму у 150 млн. гривень на часткову компенсацію сільгосптоваровиробникам вартості електроенергії та пального, використаних для поливу на зрошуваних землях».

Вадим Івченко переконаний, що раніше влада у більшості випадків підтримувала великі аграрні підприємства і тільки цього року фермери та малі сільгосптоваровиробники розпочали отримувати кошти хоч по якимось державним програмам. Але оприлюднений проект бюджету надає всі підстави казати, що своїми непрофесійними діями уряд взагалі може знищити середній клас сільгосптоваровиробників, фермерів та особисті селянські господарства, і загалом тваринництво та садівництво. «А після того, як на землі не залишиться тих, хто її обробляє — просто розпродасть її транснаціональним корпораціям. І це така національна ідея? Маємо терміново втрутитись в ситуацію та вимагати змінити вектор державної підтримки і аграрної політики в цілому!» – наголосив Вадим Івченко.

Матеріал підготував Михайло Данкевич