ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА ФЕРМЕРІВ У 2018 РОЦІ: ПОПЕРЕДНІ РЕЗУЛЬТАТИ

 

Гаманець 1

В Міністерстві аграрної політики та продовольства України вже мають попередні результати державної підтримки фермерів в 2018 році. Про це редакції газети «Вісник Фермер України» розповів в телефонній розмові заступник міністра Віктор Шеремета.images

«З так званого «фермерського мільярду» в 2018 році програмою часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва передбаченої лише для фермерів (додаткова компенсація 15% вартості) скористалися 1987 фермерських господарств на загальну суму 108,937 млн. грн..

Необхідно зауважити, що в 2018 році фермерські господарства мали можливість отримати компенсацію за придбану вітчизняну техніку у розмірі 25% на загальних підставах, як і всі інші сільгоспвиробники, тобто не з «фермерського мільярду». Таких фермерських господарств було біля 4 тисяч, і отримали вони компенсації на загальну суму понад 400 млн. грн..

(Для інформації: всього скористалися цією програмою держпідтримки біля 6800 сільськогосподарських підприємств на загальну суму біля 913 млн. гривень).

Користувалися фермери і програмою відшкодування відсоткових ставок за взяті в банківських установах кредити. Таких фермерських господарств було всього 402 і загальна сума використаних коштів становила лише 8,457 млн. гривень.

Низький рівень використання державної програми по насінництву був викликаний певними недопрацюваннями з початку року, але пізніше, відповідною постановою Уряду, було внесено ряд змін, що на нашу думку в наступному році значно покращить ці показники. А за 2018 рік маємо 260 фермерських господарств які отримали компенсацію за насіння на суму 6,456 млн. гривень.

Послугами дорадників скористалися 8 фермерських господарств на суму 203,5 тис. гривень.

А прогамою для підтримки кооперації скористалися 6 кооперативів на суму 8,575 млн. гривень.

Загальна кількість господарств, які користувалися програмами підтримки розвитку фермерства у 2018 році становить 2663 фермерських господарств на суму 132,629 млн. гривень.

Окремо необхідно відзначити, що враховуючи пропозиції громадських організацій було прийнято постанову КМУ №911 від 24 жовтня 2018 року, якою було передбачено підтримку новостворених фермерських господарств (субсидія надавалася один раз на рік виключно для провадження сільськогосподарської діяльності в розмірі 3 000 грн. на 1 га, але не більше 60 000 грн. (тобто за 20 га) – нею скористалися 560 фермерських господарств на загальну суму 28,6 млн. гривень. Та бюджетна субсидія у розмірі 5,5 прожиткового мінімуму в розрахунку на одного члена фермерського господарства (максимальний розмір бюджетної субсидії на одне господарство не міг перевищувати 30 000 грн.) – нею скористалися 2016 фермерських господарств на загальну суму понад 43 млн. гривень.

Окрім програм підтримки фермерства в 2018 році фермери користалися і різноманітними програмами підтримки садівництва, тваринництва та будівництва тваринницьких приміщень. На саджанці вони отримали біля 32,7 млн. грн., на ВРХ – 16 млн. грн. (41 фермерське господарство) та на будівництво тваринницьких приміщень – 28 млн. грн. (5 фермерських господарств).

Для повноти інформації необхідно згадати і підтримку фермерів через Український державний фонд підтримки фермерських господарств, який надав безвідсоткових кредитів фермерам терміном до 5 років на суму майже 43 млн. гривень.

А ще, на постійній основі, діє програма підтримки власників ОСГ, які утримували телят. Нею вже скористалися 152,5 тисячі потенційних сімейних фермерських господарств  на загальну суму біля 321 млн. гривень.

В загальному результаті, по всім програмам підтримки сільгоспвиробників було використано 4 млрд. грн.., з передбачених держбюджетом  6.3 млрд., а лише фермери по всіх програмах отримали понад 1 млрд. грн. ».

 

Михайло Данкевич,

газета «Вісник Фермер України»