ДЕ ВЗЯТИ ЗЕМЛЮ ДЛЯ СТВОРЕННЯ ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА?

Пішов другий рік після прийняття «Концепції розвитку фермерських господарств та сільськогосподарської кооперації на 2018 – 2020 роки» (постанова №664-р від 13 вересня 2017 року), в очікуваних результатах її запровадження передбачалося збільшення кількості фермерських господарств на 10 %.

 

imagesСтатистика по фермерським господарствам цього року нам ще не відома, та й попереду є ще два роки, але вже сьогодні, на підставі відгуків, які надходять до редакції газети «Вісник Фермер України», та в результаті спілкування з фермерським загалом на обласних та регіональних зібраннях нам відомо, що реально стримує створення нових фермерських господарств відсутність землі. І тут потрібно зрозуміти, що теоретично створити сімейну ферму маючи земельний пай в межах 1 – 2 гектари землі та залучивши 2 – 3 члени сім’ї можливо, але на практиці – навряд чи. Держава своїми діями якби намагається «про стимулювати» вихід з тіні ОСГшників та на їх базі створити сімейні ферми, але фактично всі паї знаходяться в оренді, причому договори прописані так, що в найближчі 5 – 10 років їх не розірвеш.

Наступна проблема – паї як правило розкидані територіально. Та головне – на 2 – 6 гектарах не дуже то  й погосподарюєш. Потрібно хоча б, як було на початку 90-х, як мінімум 50 гектарів.

То де ж взяти землю для новостворених фермерських господарств?

Виявляється, що далеко ходити не потрібно. Земля є, причому в достатній кількості, в тієї ж держави Україна! Про це говорять і фахівці Рахункової палати: за їх даними станом на березень 2018 року у розпорядженні лише державних підприємств Мінагрополітики перебувало 470 тис. гектарів земель сільськогосподарського призначення.

А взагалі, свого часу, майже 26% земель сільськогосподарського призначення не були розпайовані і залишилися у комунальній власності чи власності держави. А це 10,5 млн. га сільгоспземель з 42,7 млн га їх загальної кількості, мається на увазі сільськогосподарської, з яких 3,2 млн га у постійному користуванні державних підприємств, 2,5 млн га – земель запасу, а решта – в оренді.

3,2 млн гектарів! Це майже стільки, скільки змогли отримати всі фермерські господарства України протягом своєї майже 30-річної історії існування (наголошую, існування, а не розвитку!).

На зібранні фермерів південного регіону в місті Одеса 25 вересня 2018 року ця тема була піднята виступаючими і прозвучало питання про діяльність одного з найбільших державних підприємств системи АПК «Конярство України» оскільки воно володіє значним обсягом земельних ділянок – більше 50 тис. га, але використовує їх надзвичайно неефективно

З відкритих джерел ми зясували. що ДП «Конярство України» у 2015 році мало прибуток з 1 гектару 127,00 гривень,  у 2016 році – 1,10 грн., а в 2017 – аж 0,25 грн.

Ви можете уявити? 25 копійок з 1 гектара української землі!

Як бачимо, результати не те що не вражають, а й викликають дуже багато запитань до ефективності використання земель, а вірніше не до ефективності, бо ті фермери, землі яких межують з конярськими, чудово бачать, що на них сіється, і скільки збирається. От лише кошти за реалізацію того збіжжя течуть не в державну скарбницю, а в кишені керівництва підприємства і дальше, в верх, по ланцюжку, відслідковувати який повинні відповідні органи. Але і вони чомусь мовчать. Хоч і здогадатися не так уже і важко.

Це лише одне «конярство»! А міноборони, а аграрні наукові установи, та ще багато чого іншого. Тож і не дивно, що Держгеокадастр ніяк не може навести порядок в земельних відносинах, зробити облік всіх земель, навести лад в кадастрі. Їм це не потрібно.

Тож землі для створення нових сімейних ферм та фермерських господарств достатньо, не має на це лише політичної волі.

 

Михайло Данкевич,

Газета «Вісник Фермер України»