ЗМІНЕНО ПОРЯДОК ВИКОРИСТАННЯ ФЕРМЕРАМИ БЮДЖЕТНИХ КОШТІВ

2Асоціація фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ), враховуючи критичну ситуацію з використанням коштів „фермерського мільярду”, надала свої пропозиції по зміні „Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств” до Мінагрополітики.

Основні з них, це „зниження планки” критерію надання допомоги по сумі чистого доходу з 20 млн. грн. до 15 для фермерських господарств, кількості членів кооперативу молочарського та м’ясного напрямку що претендують на фінансову допомогу з 20 до 7 членів, та головне – здійснення фінансової підтримки не через державні банки, а через Український державний фонд підтрики фермерських господарств (УДФПФГ).

Та Кабінет Міністрів України на своєму засіданні 19 вересня 2018 року не занадто переймався вимогами АФЗУ і змінив порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств в основному так, як запропонувало Мінагрополітики.

Зокрема, в порядок внесені зміни, згідно з якими фінансова підтримка надається: фермерському господарству, яке має чистий дохід за останній рік в 20 млн грн, у власності (або користуванні) якого перебувають землі сільськогосподарського призначення; сільськогосподарському обслуговуючому кооперативу молочного, м’ясного напрямків, до складу якого входить не менше 20 членів, у власності яких є землі при наявності ідентифікованих і зареєстрованих тварин; плодово-ягідного, овочевого напрямків, а також із заготівлі та переробки ягід, грибів і рослин, до складу якого входить не менше 7 членів, у власності (або користуванні) кожного з яких знаходяться не більше 100 га земель.

Також уряд дозволив отримувати компенсацію за насіння вітчизняного виробництва замість «вітчизняної селекції». У постанові уточнено перелік документів, що надаються для отримання допомоги на придбання насіннєвого матеріалу.

 

Крім того, передбачена фінансова підтримка новостворених фермерських господарств; часткова компенсація сплаченого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Уряд у змінах до порядку передбачив фінансову підтримку новоствореним фермерським господарствам. Вона надається в період становлення (перші 3 роки після створення) один раз, виключно для ведення сільськогосподарської діяльності в розмірі 3 тис. грн на 1 га, але не більше 60 тис. грн на господарство.

Також були внесені зміни в порядок компенсації за придбану сільгосптехніку. Зокрема, сільськогосподарським товаровиробникам, які придбали в 2017 р техніку і з незалежних від них причин не отримали кошти, компенсація може бути виплачена за рахунок коштів, передбачених в 2018 році.

Не врахувавши побажання АФЗУ здійснювати підтримку фермерів через Укрдержфонд, уряд все ж таки дозволив проводити виплати компенсацій уповноваженим банкам замість державних.

 

Михайло Данкевич