„АГРАРНИЙ ДЕНЬ” У ВЕРХОВНІЙ РАДІ: ЧОГО ЧЕКАТИ СЕЛЯНАМ?

Нарешті і аграрії діждалися „свого” дня у стінах парламенту. Згідно регламенту у сесійну залу було винесено 11 наступних законопроектів:

vru_46d1d

1. № 8450 «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів».

2. № 5448-д «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції».

3. № 6490-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств».

4. № 6049-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні».

5. № 4532 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України щодо державного регулювання виробництва і реалізації цукру».

6. № 6673 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання проведення деяких фітосанітарних процедур».

7. № 8121 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству».

8. № 8171 «Про основні засади державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку».

9. № 6527 «Про сільськогосподарську кооперацію».

10. № 6527-1 проект н.д. Ю. Тимошенко надано на заміну.

11. № 6527-д подання Комітету та доопрацьований проект.

На час здачі газети в друк було розглянуто та прийнято 226 голосами законопроект №8450 та 237 голосами законопроект № 5448-д. Останній документ дозволили накладати на виробників-порушників значні штрафи,  запускає реєстр органічної продукції та загоалом зближує українське та європейське законодавство в цій сфері.

Також 229 голосами прийнято законопроект № 6490-д про фермерські господарства яким пропонується:

  • поширити статус сільгосптоваровиробника на сімейні ферми, зареєстровані як ФОП, а саме, можливість добровільної реєстрації за спрощеною системою оподаткування у 4 групі платників єдиного податку;
  • передбачити можливість протягом 10 років пільгової сплати єдиного соціального внеску членами сімейних ферм із зарахуванням їм повного страхового стажу;
  • спростити бухоблік та податкову звітність для сімейних ферм;
  • спростити та унормувати процедуру державної реєстрації сімейнї ферми, зокрема передбачити можливість набуття ними статусу сімейного господарства;
  • встановити сплату податку на доходи фізичних осіб з орендної плати за земельні ділянки (паї), до місцевих бюджетів за місцезнаходженням таких земельних ділянок.

І останнім, перед перервою, 236 голосами було прийнято законопроект № 6049-д. Цей Закон пропонує:

-          передати до комунальної власності землі колективної власності ліквідованих КСП;

-          надати можливість колишнім членам тих КСП, у яких паювання вже пройшло, але які не ліквідовані, до 2025року допаювати сільськогосподарські угіддя (якщо такі залишились). При цьому в процесі допаювання усі несільськогосподарські землі мають бути передані у комунальну власність.

-          якщо до 2025 року такі рішення колишніми членами КСП будуть не прийняті, місцеві ради можуть звернутись до суду із заявою про передачу земель до комунальної власності в порядку визнання майна безхазяйним. Це стосується як сільськогосподарських, так і несільськогосподарських угідь.

Землі працюючих КСП закон не чіпає. Вони будуть продовжувати користуватись землями колективної власності. Але документ встановлює, що якщо такі КСП будуть в подальшому паюватись, то несільськогосподарські землі мають бути передані до комунальної власності».

До обідньої перерви депутати „осилили” лише чотири вищезгаданих аграрних законопроекти.

Після перерви навіть за чотири спроби депутати так і не прийняли законопроект № 4532 ,  який дозволив би позбутися офіційно державного регулювання

З певними колізіями та хитромудрими поправками, які намагався втиснути з голосу в законопроект №6673 (врегулювання проведення деяких фітосанітарних процеду) нардеп Олег Кулініч (зауважимо, що йому зробити цього не вдалося) народні обранці все ж таки 234 голосами його прийняли.

А цей, вже Закон, передбачає наступне:

  • залучення приватних лабораторій до процедури проведення фітосанітарної експертизи та відбору зразків;
  • створення Реєстру уповноважених лабораторій та виданих ними висновків та Реєстру фітосанітарних сертифікатів;
  • функцію проведення арбітражної фітосанітарної експертизи залишити винятково за державою;
  • встановити відповідальність посадових осіб фітосанітарних лабораторій за неналежне виконання ними своїх функцій.

Підтримали депутати 232 голосами (за основу) і антирейдерський законопроект №8121.

Метою законопроекту є забезпечення захисту майнових прав власників і користувачів земельних ділянок, запобігання протиправному поглинанню і захопленню підприємств в аграрному секторі економіки, запровадження запобіжників проти неправомірного заволодіння сільськогосподарськими землями, у тому числі шляхом подвійної реєстрації договорів, захоплення майна сільськогосподарських підприємств та інше. Цей законопроект дає власнику право вносити до реєстру прав заборону реєстрації оренди без наторіального посвідчення договору, забов’язує відцифрувати усі документи на землі, які на сьогодні присутні в паперовому вигляді, тобто ті, що складалися до 2004 року за державний рахунок тощо.

На розгляді законопроекту . № 8171 «Про основні засади державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку» бажання працювати у більшості депутатів пропало, тож спікер Верховної Ради Андрій Парубій провів рейтингове голосування за решту і зрозумів що потрібно закінчувати пленарне засідання.

Отже, три альтернатвині законопроекти (№6527, №6527-1 та №6527-д), надзвичайно болючі для сільськогосподарської обслуговуючої кооперації, залишилися без розгляду. Може воно й на краще.

Михайло Данкевич