ДЕРЖАВА ДОПОМАГАТИМЕ ФЕРМЕРАМ

В Державному бюджеті України на 2018 рік передбачена солідна сума на підтримку сільськогосподарських виробників. Зокрема, близько 1 млрд гривень мають отримати дрібні фермерські господарства. Чи не станеться й цього разу так, як бувало вже не раз: основні гроші дістануться великим холдингам, а фермерам залишаться «ріжки та ніжки»? Особливо найдрібнішим, у яких і землі жменя, і гаманець худий. Ці сумніви своїх побратимів-фермерів коментує заступник міністра сільського господарства у справах фермерства Віктор Шеремета.

Шеремета-на-1-стор

Зокрема, Віктор Васильович підкреслив: «Так, нам виділили мільярд, можливо навіть збільшать цю суму, але для того, щоб ці кошти отримали дійсно найменші сільгоспвиробники, потрібно здолати немало перешкод. Одна з них – позиція наших банків, які в жодному разі не дадуть позики фермеру, якщо він не має в користуванні 500 га землі і більше. Хоча, правду кажучи, з деякими банками вдалося знайти порозуміння, є спільні напрацювання, якими передбачаються кредити без застави. Таких банків повинно бути якомога більше, тоді по цьому напрямку можна буде вважати реальною компенсація 1,5 облікової ставки. Іншими словами: якщо сьогодні облікова ставка НБУ складає 16%, то фермер отримає компенсацію в розмірі 24%. Але якщо кредит буде виділений під 25%, то 1% в обов’язковому порядку повинен погасити фермер, а якщо під 23% – то фермеру компенсують лише 22 %, а 1% повинен сплатити фермер».

Ось думка В. Шеремети щодо банків, котрі можуть стати партнерами фермерів: «Це будуть лише банки з державною часткою в статутному капіталі. Це Приватбанк, Ощадбанк, Укргазбанк та Укрексімбанк».

За словами заступника міністра, ще один перспективний напрямок – це компенсація вартості сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва в розмірі 40%. «Ми, – підкреслив Віктор Васильович, – наразі маємо перелік такої техніки, він щороку оновлюється під контролем Мінекономрозвитку. Перелік вітчизняних підприємств є на сайті Мінагрополітики, він постійно поповнюється новими підприємствами. Тут чиновник теж не втручається. Механізм наступний: фермер у державному банку сплачує вартість обраної техніки, а далі банк без участі фермера вносить її в реєстр, надсилає нам у міністерство, і ми повертаємо гроші банку, а банк – фермеру».

Окрема тема в міністерських планах – кооперація. Як пояснив Віктор Шеремета, співфінансування кооперативів в розмірі 70% вартості обладнання буде відбуватися шляхом надання гарантійного векселя заводу виробнику, решта 30% сплачується кооперативом. Після отримання кооперативом обладнання Мінагрополітики викуповує вексель у підприємства, перераховуючи йому кошти. Для здійснення цієї процедури кооператив повинен подати документи до обласної комісії для включення в реєстр».

«В першу чергу плануємо надавати підтримку фруктово-ягідним та молочним кооперативам. Якщо з фруктово-ягідним напрямком проблем не виникає, то з молочниками вони будуть. Адже закупівельна ціна на молоко сьогодні знаходиться в межах 4,5 грн. Поголів’я вирізають, бо утримувати корів невигідно. А якщо селяни об’єднаються, поставлять холодильник, зможуть збирати товарні партії молока, то можна здати його за більш вигідною ціною. Приклади таких успішних кооперативів є, їх досвід вартий поширення».

«Коли мова заходить про відшкодування вартості насіннєвого матеріалу, зауважив В. Шеремета, – я не можу бути спокійним. Адже, працюючи у власному господарстві, я весь час за державу ображався, коли заїжджі менеджери пропонували насіння виключно імпортне. А де ж наше? Українське насіння не витримало конкуренції під натиском іноземних виробників, які мають значні бюджети і можуть просувати свою продукцію. Тому ми прагнемо підтримати і фермерів, і українських виробників насіння. Це була моя особиста пропозиція, бо я з власного досвіду знаю, що фермер віддасть перевагу насінню вітчизняних виробників. Адже зайвих грошей він не має, а наша селекція не відстає від іноземної. Компенсувати будемо 80% вартості насіння на суму не більше 30 000 грн.

Принагідно зауважу: вже сьогодні фермер може купувати українське насіння. Для отримання компенсації йому потрібно лише: взяти сертифікат якості у виробника, потім насіння висіяти на пробу і скласти відповідний акт. Документ повинен бути підтверджений підписами фермера, якщо є – агронома та бухгалтера. Засвідчити факт висівання повинен представник сільської громади або представник асоціації фермерів. Ці документи подаються до обласної комісії, можливо поштою. Потім в області формується реєстр, який місцева влада передасть у міністерство. Однак отримати компенсацію зможуть тільки ті аграрії, які зареєстровані як ФОП або як фермерське господарство. Тож для отримання дотацій за будь-якою програмою необхідно зареєструватися як суб’єкт господарювання».

Дуже цікавим і перспективним є питання про компенсації вартості будівництва тваринницьких ферм, але поки що, за словами Віктора Васильовича, наші селяни не подають звітність по своєму підсобному господарству. А для того, щоб мати право на дотацію за утримання однієї голови худоби, необхідно було до 1 січня зареєструвати свою худобу, подавши в сільраду облікову форму 24. На жаль, дотація сьогодні невелика – 1500 грн, що будуть виділятися двома траншами двічі на рік, щоб корови після отримання грошей не зарізали. Другий напрямок більш фінансово цікавий для приватників. Це компенсації за утримання молодняку великої рогатої худоби до однорічного віку. Сума цієї компенсації – 2500 грн. Зараз вирощування телят і виробництво телятини – низькорентабельний бізнес, і, як правило, телят здають на бойню, вирізають. Але ж це найбільш високоякісне м’ясо. Щоб отримати цю дотацію, необхідно, щоб теля, як і корова, було зареєстроване в певний реєстр на рівні сільської ради.

Необхідні документи для компенсації будуть подаватися до сільської ради, а звідти на обласні департаменти агропромислового розвитку.

За браком часу не про всі цікаві питання вдалося поговорити, але Віктор Васильович запевнив, що його двері завжди відчинені як для фермерів, так і для їх газети. Тож невдовзі ми запропонуємо читачам нові розмови з заступником міністра.

Від редакції. Безпосередньо перед здачею видання до друку ми отримали інформацію від Віктора Васильовича, що Постановою Кабінету міністрів України №104 від 7.02.2018 року внесено зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства. То ж ця категорія сільгоспвиробників вже може скористатися державною підтримкою при придбанні посадкового матеріалу, як і говорилося раніше у розмірі 80 % від його вартості.

З цією постановою та змінами до порядку можливо ознайомитися на урядовому сайті: https://www.kmu.gov.ua

Підготував Володимир Ярошенко