БЮДЖЕТНА КОМПЕНСАЦІЯ ВАРТОСТІ СІЛЬГОСПТЕХНІКИ ТА ОБЛАДНАННЯ

Уряд запропонував сільгоспвиробникам замість спеціального режиму оподаткування ПДВ, який був скасований минулого року, компенсувати вартість придбання сільськогосподарської техніки та обладнання.

Суть нового способу допомоги сільгоспвиробникам – часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва список якої буде формуватися спеціальною комісією, що утворюється Мінекономрозвитку. Яка техніка ввійде до цього переліку – поки невідомо, проте вже зараз визначено і опубліковано механізм, за яким урядовці відбиратимуть техніку, вартість якої будуть частково компенсувати.

Як було зауважено вище – часткова компенсація вартості сільгосптехніки передбачена лише для техніки вітчизняного виробництва. Але це створює певні обмеження для самих сільгоспвиробників у роботі яких просто неможливо не використовувати спеціальне обладнання закордонного виробництва, аналогів якого українські компанії просто не виробляють.

Для того, щоб виробнику сільгосптехніки потрапити до списку комісії Мінекономрозвитку, ступінь локалізації виробництва такого виробника має бути не менше 60 відсотків. Ступінь локалізації – спеціальна міра, визначена у пункті 3.1 Закону України «Про стимулювання розвитку вітчизняного машинобудування для агропромислового комплексу». Простіше кажучи підприємство має виробляти максимум компонентів на території України, у виробництві мають приймати участь максимум громадян України, і власне більша частина виробництва має знаходитись на митній території України. Однак це правило не стосується виробників тракторів та інших самохідних енергетичних установок, самохідних та причепних комбайнів, спеціальних автомобілів, тощо, чий ступінь локалізації виробництва має перевищувати показник, встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2013 р. № 369 (зі зміни внесеними постановою КМУ від 16.03.2017 р. № 369).

На цьому вимоги до виробників сільгосптехніки не обмежуються. Щоб потрапити до списку Мінагрополітики потрібно не тільки мати необхідний рівень локалізації на відповідний рік, але і відповідати наступним вимогам: завод-виробник має бути резидентом України не менше двох років, питома вага витрат на оплату праці (з урахуванням нарахувань на заробітну плату) має складати у собівартості виробництва продукції не менше 8%, мати всю необхідну конструкторсько-технологічну документацію чи зареєстроване право інтелектуальної власності на техніку та обладнання, що відображене у балансі, здійснювати гарантійне та післягарантійне обслуговування техніки та обладнання.

Заявки на включення до списку можна буде подавати щороку до 1 лютого, а у 2017 році заявки необхідно подати до 1 травня. Мінекономрозвитку має визначити та оприлюднити перелік документів, які необхідні для подання заявки. Отже, вимоги загалом не дуже складні і певна частина українських сільгоспвиробників матиме всі права на те, щоб бути включеними до списку. Інша ж частина виробників має стимул збільшити локалізацію власного виробництва. Одержати бюджетну компенсацію можуть як юридичні, так і фізичні особи-підприємці, основною діяльністю яких є постачання сільськогосподарських товарів. Їх перелік можна знайти у пункті 2.15.2 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України». Питома вага вироблених ними на власних чи орендованих основних засобах сільськогосподарських товарів має становити не менше 75% вартості всіх товарів. Всі ці мінімум 75% товарів мають бути поставлені протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів. Суть бюджетного відшкодування – часткова компенсація вартості техніки та обладнання, придбаного у дилерів чи виробника безпосередньо.

Перелік виробників, найменувань техніки та її вартість, за придбання яких можна буде отримати бюджетну компенсацію буде оприлюднено на офіційному сайті Мінекономрозвитку.

Планується, що сільгоспвиробник буде отримувати часткову компенсацію на безповоротній основі у розмірі 20% вартості техніки чи обладнання (без врахування ПДВ), що зазначена у акті приймання-передачі та інших документах, що підтверджують оплату через державний банк. Компенсується вартість технічних засобів, що були придбані до 1 грудня поточного року.

Техніка, що була придбана з частковою компенсацією вартості, протягом трьох років має використовуватися за призначенням. При цьому, таку техніку не можна продавати чи відчужувати. Якщо сільгоспвиробник порушить це правило – йому необхідно буде повернути отримані бюджетні кошти. До того ж, такого сільгоспвиробника позбавлять права отримувати державну компенсацію на 3 роки. Однак, якщо сільгоспвиробник має статус банкрута чи проти нього порушено справу щодо визнання його банкрутом, чи сільгоспвиробник перебуває на стадії ліквідації він не зможе отримати державне відшкодування. Не зможуть його отримати і сільгоспвиробники, що мають заборгованість перед державним бюджетом, Пенсійним фондом чи фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування. Якщо Державною фіскальною службою буде встановлено факт незаконного заволодіння коштами, призначеними для бюджетного відшкодування, то ці кошти на протязі одного місяця будуть повернені до державного бюджету. Нечесний сільгоспвиробник не зможе отримати компенсацію протягом трьох наступних років із дати вчинення правопорушення.

Щоб отримати компенсацію, сільгоспвиробник має подати до державного банку заявки та документи, що підтверджують придбання техніки та обладнання: копію платіжного доручення, Акт прийому-передачі техніки та обладнання, Свідоцтво про державну реєстрацію техніки, якщо остання підлягає обов’язковій державній реєстрації та саму заяву для отримання часткової компенсації.

Власне форму заявки має розробити Мінагрополітики.

Сільгоспвиробник, після подачі основного пакету документів у місячний строк має отримати бюджетні кошти для відшкодування вартості сільгосптехніки. Спочатку, на протязі одного місяця кошти мають бути перераховані на рахунки державного банку, через який сільгоспвиробник реєструвався для отримання відшкодування. Потім кошти на протязі одного робочого дня перераховуються на поточні рахунки сільгоспвиробника. Якщо коштів замало у поточному періоді для відшкодування, їх буде перераховано із коштів, передбачених на наступні періоди у межах бюджетного року.

За інформацію джерела в МінАПК