СПАС 2016: ЯКОГО ЧИСЛА ВІДМІЧАЮТЬ МЕДОВИЙ, ЯБЛУЧНИЙ ТА ГОРІХОВИЙ СПАС?

3328x2418_med-banochka-yabloko-grushi-fruktyi-ovoschi-orehi-kashtanyiУ серпні святкується три важливих церковних свята на честь Спасителя.Православне свято Спас 2016 церква святкує в честь Великого Спасителя – Ісуса Христа традиційно в серпні. Останній місяць літа багатий на смачні дари природи і символами свята є такі ласощі як мед, яблука, горіхи. За старих часів існувала сувора заборона на вживання цих продуктів до настання свята. Знімалося табу поступово – з настанням кожного з трьох Спасів. Ми будемо відзначати Медовий Спас (Мокрий Спас або Маковій) 14 серпня, Яблучний Спас  настане 19 серпня а Горіховий Спас святкується в самому кінці літа – 29 серпня. Вважається, що після Медового Спасу закінчується викачка меду. Зібраному на Спас меду завжди приписувалися особливі лікувальні властивості. Його потрібно вживати після освячення в церкві.

Коли Медовий Спас корисно знати і тим, хто збирається постити. Саме 14 серпня розпочинається Успенський піст, тому м’ясні та рибні страви на свято заборонені. Але можливо вживати випічку з маком, адже друга назва Спаса- Маковій. Разом з медом 14 серпня в церкві освячують макові головки, готують рулети і булочки з маком. Після церкви макові зерна можна розкласти в кутках кімнати, щоб уберегти будинок від негативної енергії. Третя назва Медового Спаса – Мокрий. У народі вважалося, що після 14 серпня вода починає цвісти і стає холодною. В Перший Спас існує традиція освячувати воду, і навіть росі приписують цілющі властивості.

Другий Спас – яблучний, відзначається щорічно 19 серпня. З цього дня можна починати їсти яблука. Наші предки вірили, що яблуко, з’їдене на Спас, обов’язково принесе удачу. А якщо в свято загадати бажання, відкусивши останній шматочок стиглого фрукта, воно неодмінно збудеться. У Яблучний Спас церквою також відзначається велике свято Преображення Господня, а в народному календарі 19 серпня святкують проводи літа. На заході потрібно вийти на вулицю, подякувати природі за її дари і попросити благополуччя на весь наступний рік.

На Горіховий Спас печуть паляниці і ворожать на бажання. Горіховий Спас святкується в самому кінці літа, 29 серпня. До цього часу достигають горіхи, в свято їх освячують у церкві, а після цього їдять і роздають в якості подарунків рідним і близьким. На горіхах в свято можна ворожити. Для цього потрібно загадати бажання і розколоти перший-ліпший горішок. Якщо всередині він стиглий, задумане обов’язково здійсниться. На Горіховий Спас святкується Успіння Пресвятої Богородиці, на честь цього в храмах проводиться урочиста літургія.

Також Третій Спас називають Хлібним. До цього дня в селах закінчувалося збирання зернових на полях і пекли перший хліб з борошна нового помолу. Спечений на Спас коровай освячували і їли за святковим столом. Скоринку хліба загортали в полотняний клапоть і клали за ікону, для благополуччя і захисту від голоду.

Вважається, що на ці свята в дарах природи зосереджена особлива енергія, і вони принесуть заряд бадьорості і здоров’я на весь рік.